Japonya Depreminin Yaralarını Sarmak için 40 Ülkeden 40.000 Sony Çalışanı Yardım Çalışmalarına Katkıda Bulunuyor

Japonya Depreminin Yaralarını Sarmak için 40 Ülkeden 40.000 Sony Çalışanı Yardım Çalışmalarına Katkıda Bulunuyor

 Sony, 11 Mart 2011 tarihinde Japonya'nın kuzeydoğusunu vuran yıkıcı deprem ve tsunaminin ardından gerçekleştirdiği çeşitli bağış toplama ve yardım çalışmalarındaki son durumu paylaştı.

Sony, yardım çalışmalarını, Japonya Merkez Toplum Sandığı adlı kuruluşa gerçekleştirdiği 300 milyon Japon yeni (yaklaşık 3,6 milyon ABD doları) tutarındaki bağış ile başlattı. Buna ek olarak, kuruluş, felaketin hemen ardından acil durumlarda kullanılmak üzere, 30.000 radyo, 500.000 pil ve 125 televizyon bağışladı. Ayrıca, felaketten etkilenen bölgelerdeki çocuklara yardım etmek amacıyla çizgi film karakterlerinin resimlerini taşıyan 1.200 adet battaniye çeşitli barınaklara gönderilirken, 400 adet DVD de halen dağıtım için hazırlanıyor.

Şu ana kadar, dünyanın dört bir yanındaki Sony Grup şirketleri ve çalışanları tarafından yapılan bağışların toplam miktarı yaklaşık 1 milyar Japon yenine (yaklaşık 12,2 milyon Amerikan doları) ulaştı. Bu rakam, bugüne kadar bağışlanan ürünlerin değeri ile Sony Life Insurance Co., Ltd., Sony Assurance Inc., Sony Bank Inc. ve So-Net Entertainment Corp. tarafından daha önce açıklanan bağışları da kapsıyor.

40 ülkeden 40 bin çalışan, 200 milyon Yen'lik bağışta bulundu
Sony çalışanlarının yardım çalışmalarına katkıda bulunmak yönündeki yoğun taleplerini karşılamak amacıyla aralarında elektronik, eğlence ve oyun alanlarında faaliyet gösteren iştiraklerinin de bulunduğu, dünyanın her yerinden Sony'ye bağlı Grup şirketlerinin kuruluş çapında oluşturduğu yardım programı çerçevesinde, çalışanların yardım kuruluşlarına bağışladıkları miktar kadar ek bir bağış da Sony tarafından yapılıyor. Bu girişimin başlamasından yaklaşık bir hafta sonra, 24 Mart 2011 tarihi itibariyle, 40 ülkeden 40.000 civarında Sony çalışanının yardım çalışmalarına yaptığı katkının toplam miktarı 200 milyon Japon yeninin (yaklaşık 2.4 milyon ABD doları) üzerine çıktı. Program halen devam ediyor.

Sony'ciler gönüllü çalışmalara da destek veriyor
Japonya'daki Sony çalışanları da bu yıkıcı olay sonucunda evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insandan bir kısmına yardımcı olabilmek amacıyla zamanlarının bir bölümünü gönüllü faaliyetlere ayırıyor. Örneğin, tsunamiden ciddi biçimde etkilenen Sony'ye bağlı Sendai Teknoloji Merkezi, daha şimdiden şirketin futbol takımı Sony Sendai FC önderliğinde, bölgenin dört bir yanında oluşturulan barınaklardaki çocuklar ile etkileşim içine girilmesini öngören bir gönüllü programı başlattı. Bir diğer gönüllü programında da Sony çalışanları felaketten etkilenmiş bölgelerde çalışan bir Sivil Toplum Kuruluşu için Sony video konferans sistemlerinin kurulmasına yardımcı oluyor ve işletilmesine destek veriyor. Sistem, etkin iletişimin sağlanması amacıyla söz konusu STK'nın faaliyet gösterdiği çeşitli yerleri birbirine bağlayacak. Şirket aynı zamanda, yardım çalışmalarında STK'lara ve yerel yönetim gruplarına yardımcı olmak üzere gönüllü Sony çalışanlarından oluşan grupları gönderme konusunda da çalışmalar yürütüyor.

Bu ihtiyaç anında, Japonya halkına destek olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya kararlı olduklarını belirten Sony Corporation CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Sir Howard Stringer, şunları ifade ediyor: 'Küresel toplumun desteği ile Japonya'nın bu zorlu zamanlardan kararlılık, azim ve başarıyla çıkacağından hiçbir şüphem yok.'

Sony tüketicileri de yardım çalışmalarını destekliyor
Sony ayrıca müşterilerini yardım çalışmalarına destek vermeye de teşvik ediyor. Sony Marketing (Japonya) Inc. ve So-net Entertainment Corp. tarafından Japon tüketicilerin 'Sony Puanları' ile 'So-net Puanları'nı puan başına 1 Japon yeni değer ile yardım çalışmalarına bağışlayabilecekleri, bağış toplama programları başlatıldı. Sony'ye bağlı diğer şirketlerde de benzer programlar hayata geçirildi. Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve Asya'daki PlayStation®3 kullanıcıları, PlayStation®Network hesapları üzerinden yardım çalışmalarına bağışta bulunabiliyor. Müşterilerinden gelen bağışları kabul eden Sony Bank Inc. de bağışlanan miktarın tümünü afet mağdurlarına yönelik yardım çalışmalarına aktaracak.

Sony'nin sürmekte olan yardım faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.sony.net/SonyInfo/csr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.Şirket Haberlerine Geri Dön


Kategori: Şirket Haberleri