Hyundai, i20 Troy için 80 Adet Ek Üretim Hedefliyor

Hyundai, i20 Troy için 80 Adet Ek Üretim Hedefliyor

Otomotiv sanayinin önümüzdeki dönemlerde de Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edeceğine inancımız tamdır. Fabrikamızda i20 üretimi için 100 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırım sayesinde de i20 modeli için yılda 80 bin adetlik ek üretim gerçekleştirip toplam üretim hacmimizi de 100 bin adedin üzerine çıkaracağız. Bu üretimimizin büyük bir bölümü Avrupa'ya ihraç edilecektir ve Türkiye Fabrikası 5 kapılı i20'lerin Avrupa için tek üretim merkezi konumunda bulunacaktır. Bu sayede de Türkiye'ye yılda en az 1 milyar lira tutarında ihracat girdiği kazandırılmış olacaktır."
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunduğunu ifade ederek özellikle sanayi hacmi, istihdam ve ihracat bakımından ekonomiye büyük bir katkı sağladığını bildirdi.

Türk sanayinin dışa açılması ve hızla ilerlemesi için hükümetin ihracata önem vermesi ve özendirmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Kibar, "Bu amaçla otomotiv sektörüne hem sanayi bakımından hem de iç pazar dinamikleri açısından desteklerin devamını bekliyor ve önümüzdeki dönemlerde yapılacak etkin çalışmalarla Türkiye'yi Avrupa nezdinde daha söz sahibi bir ülke hale getirmek için hep beraber çalışacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

Bir modelin bir ülkede üretimi kararlaştırılırken, o ülkenin iç pazar dinamiklerinin ilk sırada tutulduğunu dile getiren Kibar, şöyle konuştu:

"Bu doğrultuda iç pazarı destekleyici çalışmalar sadece Hyundai'nin yeni yatırımlarının değil, tüm otomotiv sektörünün ve sıfırdan yapılacak yepyeni yatırımların da önünü açacaktır.  Bugüne kadar yan sanayi ile birlikte toplam 900 milyon dolardan fazla yatırım yapılmıştır ve sağlanan istihdam yaklaşık 10 bin kişidir. Mevcut yatırımımız birçok Koreli firmanın doğrudan yatırım yapmasını sağlamış ve hatta büyük ölçekli yeni firmaların da yatırım düşüncesi içine girmesini sağlamıştır.

Bu durum da Kore ile hem dostluğumuzun hem de ticari ilişkilerimizin daha da gelişeceğinin en büyük sinyalidir. Sadece Hyundai olarak 75 milyon dolar ek yatırımla gerçekleştirdiğimiz ve yan sanayi ile birlikte yatırım miktarı 100 milyon doları bulan i20 model üretimimizin ise büyük bir bölümü Avrupa ülkelerine sadece Türkiye'den ihraç edilecektir."
Avrupa'dan 10 bin adet sipariş aldık

Türk işçisinin emeğiyle üretilen yüksek kalitedeki araçlar sayesinde fabrikanın dünya çapındaki tüm Hyundai fabrikaları arasında en yüksek kalitede üretim yapan tesis olarak seçildiğini anlatan Kibar, "Bunun paralelinde i20 için seri üretimimize başlamadan Avrupalı distribütörlerden yaklaşık 10 bin adetlik sipariş gelmiştir ve bu husus göğsümüzü fazlasıyla kabartmıştır. Bu yeni modelimizin, aynı şekilde diğer aracımız olan Accent gibi kısa sürede 'Türkiye'nin otomobili' olacağına ve fabrikamızın hem Hyundai bünyesinde hem de tüm dünyada daha büyük bir rol oynayacağına inancımız sonsuzdur" şeklinde konuştu.Şirket Haberlerine Geri Dön


Kategori: Şirket Haberleri